Lista tytułów zgłoszonych projektów

Środa, 22 stycznia, 2014

Przedstawiamy listę tytułów projektów złożonych przez mieszkańców miasta w ramach procedury Budżetu Obywatelskiego 2014, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego. Podkreślamy raz jeszcze, że są to projekty, które nie są jeszcze objęte weryfikacją. Etap weryfikacji został ustalony od 1 lutego do 28 marca 2014 r. Jednocześnie pragniemy poinformować i uspokoić, że projekty są cały czas przyjmowane i gromadzone. Datą końcową zgłaszania projektów jest 31 stycznia 2014 r., zaś na stronie "Projekty" pojawią się one wraz z opisem do wglądu i zapoznania się przez Internautów w chwili gdy zostaną one pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym (uzyskają rekomendację Zespołu weryfikującego).

Lista tytułów zgłoszonych projektów:

  1. Zajęcia wyrównawcze wg metodologii Kipp School z matematyki, fizyki, chemii w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach dla młodzieży mającej trudności z tymi przedmiotami (zajęcia wyrównawcze wg metodologii Kipp School są wersją pedagogiki indywidualnej z matematyki, fizyki, chemii i są przeznaczone dla młodzieży mającej trudności z tymi przedmiotami celem zbudowania i wzmocnienia potencjału intelektualnego młodzieży i są nakierowane na uczniów mających kłopoty w nauczaniu matematyki, fizyki, chemii a mające nieodwracalne życiowe, negatywne efekty. Metoda Kipp School polega na zbliżeniu nauczyciela do ucznia, poświęceniu mu więcej czasu czego z różnych przyczyn i powodów nie da się zapewnić w normalnym procesie nauczania. Pozwala to nauczycielowi zdefiniować gdzie leżą przyczyny słabości uczenia się dziecka i ponownego wytłumaczenia i przećwiczenia zadań, problemów. Jest to więc swoista replika indywidualnego nauczania czy korepetycji. Przedmiotem są bieżące zadania programowe ale traktowane w sposób maksymalnie zindywidualizowany, "blisko dziecka", tak aby można było ponownie wytłumaczyć to czego nie rozumie, przećwiczyć zadania, zadać dodatkowe zadania do domu i potem je sprawdzić. Żadne testy. Tylko rozwiązywanie zadań. Żadne komputery. Tylko pióro i papier. Rozmowa. Zajęcia są dobrowolne dla uczniów. Zajęcia odbywają się na jednym poziomie "klasowym", można tworzyć grupy klasowe ale należy uznać, że istnieje limit ilościowy, który umozliwi nauczycielowi wypełnienie swojego zadania w tej metodzie nauczania. Należy uznać, że maksymalna grupa to ok. 5 - 10 osób.)
  2. Budowa chodnika przy ul. Wróblowickiej w Bielsku-Białej (projekt dotyczy budowy chodnika w dzielnicy Lipnik przy dul. Wróblowickiej bez pobocza oraz z uwagi na powstanie nowych budynków mieszkalnych i powiększenie się liczby mieszkańców. Chodnik ma ułatwić również poruszanie się dzieciom uczęszczającym do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum).
  3. Boisko wielofunkcyjne dla osiedla Hałcnów zlokalizowane na terenie Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej (projekt dotyczy budowy boiska wielofunkcyjnego, wymiarowego i bezpiecznego do: piłki ręcznej i nożnej, dobrej jakości boiska do koszykówki, siatkówki, bieżni lekkoatletycznej, skoczni do skoku w dal. Budowa obiektu umożliwi rozwój lekkoatletyki w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniów SP i Gimnazjum oraz poszerzenie działalności klubu PSKS "Beskidy").
  4. Wymiana koszy na śmieci na terenie Starówki (projekt zakłada zainstalowanie 20 nowych koszy na śmieci, ich odpowiednie rozmieszczenie i instalację. Zakłada się poprawę wizerunku Starówki i miasta, poprawę stanu czystości oraz poprawę estetyki koszy na Starówce).
  5. Budowa chodnika na fragmencie ul. Komorowickiej w Bielsku-Białej (projekt dotyczy wybudowania chodnika wzdłuż ul. Komorowickiej na odcinku od wylotu ul. Czereśniowej do skrzyżowania z ul. Olimpijską, z jednoczesnym remontem nawierzchni drogi - ok. 300 m).
  6. Kompleksowa przebudowa ul. Antycznej w Bielsku-Białej wraz z budową chodnika (projekt zakłada wymianę nawierzchni drogi wraz z budową chodnika dla pieszych łączącego ścieżkę spacerową na lotnisku w Aleksandrowicach z ul. Wapienicką i Doliną Wapienica. Inwestycja ma na celu zapewnienie bezpiecznej i wygodnej komunikacji pieszym i kierowcom oraz oddzielenie ruchu pieszych od wzmożonego ruchu drogowego, a także stworzenie brakującego odcinka promenady łączącej jedne z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców B-B terenów spacerowych. Zakładana długość chodnika to ok. 600 m(od skrzyżowania ul. Antycznej z ul. Kopczyńskiego, do skrzyżowania ul. Antycznej z ul. Jeżynową).
  7. Budowa ciągu pieszo-jezdnego wraz z zabudową miejsc parkingowych dla samochodów (dotyczy terenu Żywieckie Przedmieście pomiędzy ulicami: Partyzantów, Karpacką, Młyńską. Projekt dotyczy terenu, którego infrastruktura nie pozwala na zabudowę budynkami z uwagi na obecność urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych).
  8. SSeria programów prozdrowotnych "Bądź zdrów" dla mieszkańców miasta Bielska-Białej (projekt dotyczy przygotowania i przeprowadzenia serii spotkań prozdrowotnych dla mieszkańćów Bielska-Białej. Spotkania mają odbywać się raz  w miesiącu, czas trwania spotkania ok. 120 min. Każde spotkanie prozdrowotne składa się z: - wykładu przeprowadzonego przez lekarza specjalistę w zakresie omawianego tematu (czas trwania ok. 60 min), po prelekcji możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji; - bezpłatnych badań medycznych wykonywanych przez pielęgniarki (np. oznaczenie poziomu cukru we krwi, pomiar tkanki tłuszczowej i BMI, ciśnienia krwi, wydolności płuc; - możliwość nabycia literatury, broszur o tematyce zdrowotnej. Projket zakłada reklamę spotkań poprzez rozpowszechnianie plakatów, ulotek, informację umieszczoną w miesięczniku Pełna Kultura, stronę internetową www.klubzdrowia.eu).
  9. Kuźnia talentów (cykl zajęć umuzykalniających dla dzieci, które kandydowały do klasy I Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, a nie zostały przyjęte z powodu braku miejsc wolnych. Zajęcia byłyby realizowane w Społecznym Ognisku Muzycznym w Bielsku-Białej, prowadzonym przez Stowarzyszenie Ognisk i Szkół Artystycznych w Bielsku-Białej (opp)).
  10. Ochrona obywateli przed wypadkami drogowymi (projekt zakłada przyznanie środków na promocję i wykonanie elementów odblaskowych - opaski na rękawy oraz inne elementy odblaskowe dla obywateli Bielska-Białej. Podstawą działania ma być ustawa Sejmu RP podpisana przez Prezydenta RP w dniu 16 sierpnia 2013 r. o obowiązku noszenia odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu na terenach niezabudowanych, wiejskich oraz w miejscach nieoświetlonych).
  11. "Bajkowy szlak Bielska-Białej" (projekt ma docelowo obejmować kilkanaście pomników-rzeźb najsłynniejszych bajkowych postaci, które narodziły się w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Pominiki będą posadowione w całym mieście, stając się atrakcją zarówno dla mieszkańców B-B jak i turystów odwiedzających stolicę Podbeskidzia. Celem projektu jest promocja miasta poprzez ukazanie dorobku filmowego Studia Filmów Rysunkowych. Przy każdym pomniku będzie znajdował się punkt, w którym będzie możliwość zdobycia bajkowego stempla z postacią. Dzieci, które zdobędą komplet stempli ze wszystkich punktów otrzymają nagrodę - odznakę bajkowego detektywa. W pierwszym etapie projekt zakłada wykonanie 5 pomników: - bohaterowie serii "Porwanie Baltazara Gąbki - pomnik przy SFR przy ul. Cieszyńskiej 24; - bohaterowie serii "Podóże Kapitana Klipera - pomnik nad rzeką Białą w miejscu wskazanym przez władze miasta; - bohaterowie serii "Między nami bocianami" - pomnik na terenach rekreacyjnych na Błoniach; - bohaterowie filmu Gwiazda Kopernika - pomnik na szczycie Dębowca; - bohater serii "Pampalini Łowca Zwierząt" - pomnik przy BCK-u ).
  12. Kompleksowe zagospodarowanie ul. Zwardońskiej (projekt zakłada poszerzenie ul. Zwardońskiej i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego z uwzględnieniem ograniczenia prędkości do 30 km/h; wyznaczenie pasa dla ścieżki rowerowej przy ul. Zwardońskiej i połączenie jej ze ścieżką rowerową przy ul. Lotniczej i poszerzenie ścieżki rowerowej przy lotniskul; rozwiązanie problemów parkingowych przy ul. Zwardońskiej dla osób przyjeżdżających samochodami na wypoczynek i organizowane na lotnisku imprezy).
  13. "Ku słońcu w jesieni życia" (projekt wynika z braku dostępu do zorganizowanych form aktywności ruchowej dla osób starszych oraz braku dostępu tych osób do wiedzy dotyczącej tego tematu, która pozwoliłaby im skutecznie i świadomie dbać o kondycję własnego ciała. Program umożliwi osobom starszym z Osiedla Karpackiego udział w różnych formach aktywności dostosowanej do ich wieku i stanu zdrowia (zajęcia gimanstyczne, zajęcia taneczne, komputerowe, artystyczne, zajęcia z psychologiem czy dietetykiem, który przekaże wskazówki jak zdrowo się odżywiać, zapozna ich jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Prowadzone wykłady dostarczą niezbędnej wiedzy dotyczącej posługiwania się komputerem jak i dbania o dobrą kondycję. Celem programu jest stworzenie szerokiej oferty dla ludzi starszych, poprawę poziomu życia osób starszych - mieszkańców Os. Karpackiego poprzez aktywność społeczną tych osób. Program realizowany będzie w siedzibie Rady Osiedla Karpackie, która posiada odpowiednie zaplecze lokalowe. Instruktorom prowadzącym zajęcia pomagać będzie młodzież z Gimnazjum nr 8 w ramach wolontariatu).
  14. Park - teren rekreacyjny na Kępie Hałcnowskiej, Bielsko-Biała Hałcnów, ul. Wyzwolenia - I Etap (celem jest zagospodarowanie terenu gminnego - zajmującego pow. ponad 3ha - położonego przy ul. Wyzwolenia. Teren jest doskonale skomunikowany zarówno z centrum Hałcnowa jak i centrum miasta. Projekt obejmuje utworzenie parku z terenami rekreacyjnymi przeznaczonymi dla mieszkańców Os. Spółdzielni "Podgórska" i dla wszystkich mieszkańców Hałcnowa. I etap projektu obejmuje zagospodarowanie wskazanych działek: - uporządkowanie, wycinka samosiejek, oczyszczenie terenu; - zaprojektowanie całego układu terenu rekreacyjnego; - pobudowanie alejek i ścieżek, posadowienie ławek i oświetlenia; - zakup i budowa placu zabaw wyłożonego bezpieczną wykładziną; - zakup i budowa siłowni "pod chmurką" z bezpieczną sztuczną wykładziną; - przygotowanie i wymurowanie miejsca na grilla; - ogrodzenie terenu, obsadzenie roślinnością. Projekt przewiduje możliwość dalszej rozbudowy infrastruktury z terenami rekreacyjnymi w II i III etapie).
  15. Zakup składanej przenośnej estrady (z rampą oświetleniową i systemem nagłośnienia) dla potrzeb mieszkańców Hałcnowa (środowiska działające w Hałcnowie organizują masowe imprezy adresowane do wszystkich mieszkańców Hałcnowa (festyny szkolnp-parafialne, rodzinne, środowiskowe, wiosenne i jesienne dni sportu, przeglądy artystyczne, uroczyste obchody świąt państwowych). Przenośna estrada pozwoliłaby lepiej prezentować różne dokonania artystyczne i sportowe. Dotychczas środki wydawane na wynajem estrady można by wykorzystać w inny sposób np. na nagrody czy wynajem zespołu artystycznego. Estrada przechowywana byłaby w budynku Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej Hałcnowie).
  16. Budowa siłowni "Pod chmurką" na działce gminnej przy ul. Wyzwolenia, skrzyżowanie z ul. Księży Las w Bielsku-Białej Hałcnowie (projket dotyczy działki ogrodzonej i w części zagospodarowanej, na której części znajduje się plac zabaw zbudowany za środki pochodzące z UM w Bielsku-Białej. Siłownia miałaby powstać na pustej części działki w sąsiedztwie placu zabaw i składać się z kilku odpornych na czynniki zewnętrzne urządzeń do ćwiczeń fizycznych: stepper, twister, "wioślarz", mały atlas, "chodziarz", itp. Sugeruje się obasadzenie działki od strony ul. Wyzwolenia podwójnym szpalerem tuj i iglaków, posadowienie dodatkowych ławeczek i koszy na śmieci, a także wyposażenie całości w bezpieczną sztuczną nawierzchnię. Należy zamontować oświetlenie obiektu).
  17. Budownictwo wielomieszkaniowe / promocja miasta (projekt zakłada częściowe rozwiązanie problemu z dostępnością "Kowalskiego" do własnego mieszkania. Miasto oodałoby działkę budowlaną, wybudowałoby budynek mieszkalny angażując ludzi bezrobotnych, którzy są tzw. budowlańcami (tych, którzy nie posiadają takiego fachu można zatrudnić do pomocy i nauki). Miasto sprzedałoby lokale mieszkalne rodzinom, które nie mają zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt w wysokości 150 tys. i więcej. Obywatel ubiegający się o mieszkanie musiałby być zatrudniony na umowę o pracę a nie na umowę "śmieciową". Cena sprzedaży uwzględniałaby tylko materiały budowlane uzyte do wzniesienia budynku z zastrzeżeniem, że mieszkanie nie będzie mogło być sprzedane przez 10 lat. Sprzedaż wcześniejsza możliwa ale tylko po cenie nabycia nieruchomości).
  18. Budowa miejsc postojowych na działce nr 847/58 w Bielsku-Białej (projekt zakłada budowę ok. 50 miejsc postojowych na powierzchni ~1.200 m kw. Budowa parkingu poprawi problem parkowania na Os. Beskidzkim. Z nowo powstałego parkingu będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej ale także Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Sterniczej 2, 10 oraz SM "Sarni Stok" (ul. Sternicza 12), wykładowcy i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej, użytkownicy krytej pływalni, sali gimnastycznej, Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych przy ul. Sterniczej 8a).
  19. Remont nawierzchni parkingu i chodników znajdujących się pomiędzy budynkami nr 17 i 19 przy ulicy Malczewskiego wraz z robotami towarzyszącymi (prace budowlane będą polegać na zmianie nawierzchni asfaltowej na kostkę betonową).
  20. Urządzenie "ogródka" siłowni zewnętrznej na Osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej (projekt dotyczy wykonania ogródka rekreacyjnego wyposażonego w 6-8 przyrządów do gimnastyki ruchowej dla młodzieży i dorosłych. Projekt zakłada optymalną lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego już boiska sportowego przy bloku przy ul. Tańskiego 9 na Os. Polskich Skrzydeł lub innym wyznaczonym przez SM "Strzecha" na terenie Osiedla. Wskazane jest zamontowanie przyrządów do gimnastyki kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz drążków do podciągania się i ćwiczeń mięśni brzucha).
  21. Tablica obelisk - upamiętniająca przejściowy obóz niemiecki dla Polaków nad rzeką Białą (w pobliżu mostu im. St. Piekiełki oraz ul. Ks. Kusia. Szczegóły nt. obozu znajdują się w Monografii Dziejów Mikuszowic Kr. autorstwa dr J. Polaka. Powstanie tablicy - obelisku przypomni mieszkańcom miasta tragiczną historię z lat okupacji niemieckiej. Realizacja projektu będzie przekazem dla następnych pokoleń o wydarzeniach, które miały miejsce w Bielsku-Białej Mikuszowice Krakowskie. Przekazywanie i przypominanie historii jest patriotycznym obowiązkiem Polaków).
  22. Modernizacja i remont infrastruktury wewnątrzosiedlowej "Osiedla Grażyny" (wg projektodawcy osiedle przy ul. Grażyny nie spełnia warunków funkcjonalności i bezpieczeństwa dla ruchu kołowego i pieszego, natężenie ruchu kołowego wewnątrz osiedla wzrasta, stan techniczny ul. Grażyny, Zegadłowicza, łącznika pomiędzy tymi ulicami, uliczek oraz większości chodników jest zagrożeniem dla ruchu pieszego i kołowego. Występują problemy z dojazdem pojazdów ratunkowych do budynków wewnątrz osiedla. Przeanalizowania wymaga powstanie placów zabaw oraz potrzeby osób niepełnosprawnych).
  23. Wykonanie chodnika dla pieszych przy ulicy Krakowskiej - strona północna (projekt dotyczy budowy chodnika dla pieszych po stronie północnej ulicy Krakowskiej od skrzyżowania z obwodnicą S69 do skrzyżowania z ulicą Reksia).
  24. Wiaty autobusowe (projekt dotyczy zamontowania dwóch wiat autobusowych przy ul. Łagodnej).
  25. Remont ul. Lenartowicza na odcinku od budynku Lenartowicza 30, pętlą do nr 27 (projekt przewiduje zerwanie istniejącej nawierzchni jezdni ul. Lenartowicza na odcinku od bloku nr 30 w stronę południową, dalej na wschód i obok bloków nr 29 - 31 i dalej w kierunku zachodnim do bloku nr 27. Istniejąca nawierzchnia jest zniszczona i może spowodować uszkodzenie pojazdów poruszających się po drodze w ruchu lokalnym).
  26. Oświetlenie chodnika i ścieżki rowerowej na przedłużeniu ul. Liściastej do ul. Złotych Kłosów.
  27. Park Rekreacyjno - Wypoczynkowy "Zielony Zakątek" pomiędzy Osiedlem Wojska Polskiego a Osiedlem Kopernika (między ulicami: Stawową i Spółdzielców).
  28. Utworzenie miejsc parkingowych przy ul. Milusińskich do ul. Energetyków dla mieszkańców Osiedla Grunwaldzkiego.
  29. Ogólnodostępny parking w rejonie ulic Babiogórksa, Sternicza, Goleszowska.
  30. Miejsce wypoczynku i rekreacji Osiedla Beskidzkiego (projekt dotyczy zagospodarowania łąki leżącej na obrzeżach Osiedla Beskidzkiego pomiędzy boiskiem ZSO im. Armii Krajowej a budynkami jednorodzinnymi usytuowanymi przy ul. Karpackiej).
  31. Budowa ogólnodostępnego boiska ze sztuczną nawierzchnią na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej (projekt dotyczy budowy wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią).
  32. Usprawnienie przejścia dla pieszych (projekt dotyczy zamontowania świateł pulsujących przy przejściu dla pieszych przez ul. Cieszyńską - na wysokości sklepu ALDI - skrzyżowanie ulic Cieszyńskiej, Aleksandrowickiej i Damrota).
  33. Centrum rekreacyjno - ruchowe dla mieszkańców Bielska-Białej ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością (projekt dotyczy udostępnienia sali o charakterze rekreacyjno - ruchowym).
  34. Zjazd z ul. Międzyrzeckiej w ul. Zwierzyniecką (projekt dotyczy wykonania bezpiecznego wjazdu z ul. Międzyrzeckiej w ul. Zwierzyniecką, wykonania dwustronnego chodnika, poszerzenia ulicy na dł ~30 m, wykonania oświetlenia i oznakowania skrzyżowania. Ul. Zwierzyniecka w rejonie wjazdu w ul. Międzyrzecką cechuje się nasileniem ruchu pieszego, ponieważ stanowi wjazd do pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych, jest dojazdem samochodów dostawczych oraz samochodów Policji, a po wykonaniu łącznika do ul. Londzina, Strażackiej stała się drogą o szczególnie dużym ruchu samochodowym. Projekt zakłada zwiększenie widoczności z ul. Zwierzynieckiej w Międzyrzecką poprzez przebudowanie ogrodów w przyległych posesjach).
  35. Wykonanie nawierzchni na ulicy Kominiarskiej (projekt dotyczy wykonania nawierzchni asfaltowej wraz z chodnikiem).
  36. Bezpieczna szkoła - bezpieczny chodnik (projekt zakłada remont placu - schodów przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Dywizji Kościuszkowskiej 2 w Bielsku-Białej przez spółdzielnię socjalną utworzoną z bezrobotnych i osadzonych w areszcie śledczym co zmniejszyłoby koszty i spełniło ważną rolę społeczną).
  37. "Ratuj życie sercem" (projekt zakłada zakup 5 defibrylatorów, nabycie umiejętności ratowania życia ludzkiego przy użyciu defibrylatora przez pracowników Urzędu Miejskiego, Urzędu Skarbowego, stacji PKP, PKS i osób pracujących w dużych skupiskach ludzkich. Realizacja projektu poprzez zakup 5 sztuk defibrylatorów do budynków uzyteczności publicznej oraz przeszkolenie 300 osób z zakresu podstawowej pierwszej pomocy - Podstawowe Zabiegi Ratujące Życie tzw. BTLS).
  38. Spełniony senior (projekt zakłada aktywizację osób starszych - stworzenie Klubu "Czas Seniora" na Osiedlu Wojska Polskiego, obejmującego swoim zasięgiem również Osiedle Polskich Skrzydeł i Osiedle Kopernika oraz część Starego Bielska. Aktywizacja odbywa się poprzez kursy komputerowe, naukę tańca, wieczory filmowe, itp.).
  39. Szacunek do przeszłości - "Narody, które tracą pamięć - tracą życie" (projekt ma na celu uatrakcyjnienie obchodów świąt państwowych, tak aby mieszkańcy miasta Bielska-Białej chętniej brali w nich udział, m.in. poprzez organizację festynu obywatelskiego i utworzenie trzech grup rekonstrukcyjnych - Powstańców Warszawskich, "Maczkowców", Spadochroniarzy gen. Sosabowskiego).
  40. Budowa  ogrodzonego i monitorowanego placu zabaw na osiedlu Dygasińskiego  w Bielsku-Białej (projekt zakłada budowę placu zabaw na terenie pomiędzy ul. Dygasińskiego 25, ul. Solskiego między blokami wojskowymi aż do bloku socjalnego, ul. Wapienną między blokiem socjalnym a TBS oraz pozostałymi blokami przy ul. Wapiennej m.in.(38, 40). Plac zabaw ma być wyposażony w sprzęt przeznaczony dla różnych grup wiekowych, powinien być ogrodzony, powinien mieć ławki (także dla seniorów). Plac zabaw powinien być monitorowany).
  41. Bulwary nad rzeką Wapienica (projekt zakłada zagospodarowanie terenów rekreacyjnych wzdłuż rzeki Wapienica, pomiędzy ul. Cieszyńską a parkingiem przy ul. Tartacznej. Projekt dotyczy wykonania ścieżki rowerowej oraz deptaków wraz z infrastrukturą techniczną. Przewiduje się jednocześnie zmodernizowanie placu zabaw przy ul. Leśników administrowanej przez BBOSiR).
  42. Cmentarz komunalny w Wapienicy (projekt dotyczy budowy nowego cmentarza komunalnego na działce gminnej).
  43. Rozwój życia kulturalnego w oparciu o wartości historyczne w Wapienicy (projekt dotyczy opracowania i wydania monografii Wapienicy, zachowanie tradycji regionalnej i jej promocja przez aktywizację mieszkańców Osiedla Wapienica, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych 60+).
  44. Przebudowa parkingu obok budynków przy ulicy Sobieskiego 88 i Grunwaldzkiej 50 wraz z realizacją drogi p. poż. oraz miejscami dla osób niepełnosprawnych (projekt dotyczy przebudowy parkingu dla samochodów osobowych, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Grunwaldzkiej. Projekt zakłada powstanie ok. 75 miejsc postojowych (o wymiarach 2,5m x 2,5m) w tym 4 dla osób niepełnosprawnych (3,6m x 5m) wraz z układem komunikacji wewnętrznej. Wyznaczona ma zostać także droga przeciwpożarowa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nawierzchnia placu parkingowego wykonana zostanie z kostki brukowej betonowej, wymienione zostaną krawężniki oraz nawierzchnia bitumiczna drogi dojazdowej).
  45. Doposażenie i rozbudowa boiska przy ul. Cyprysowej (projekt dotyczy rozbudowy i doposażenia boiska osiedlowego w Mikuszowicach Krakowskich zlokalizowanego przy ul. Cyprysowej).
  46. Oświetlenie terenu (projekt dotyczy zainstalowania czternastu lamp przy zabytkowym kościele św. Barbary przy ul. Cyprysowej w Mikuszowicach Krakowskich, dotychczasowe lampy - zdaniem projektodawcy - nie pasują wizualnie do kościoła, który został wzniesiony w XVII wieku).
  47. Wykonanie nowych schodów z ul. Żywieckiej do ul. Zajęczej wzdłuż remizy OSP Mikuszowice Krakowskie (wnioskodawca zwraca uwagę na zniszczenie schodów przez warunki atmosferyczne: deszcz, mróz i wodę spływającą z ul. Żywieckiej. Realizacja projektu pozwoli na sprawne przemieszczanie się mieszkańców dzielnicy, zapewni bezpieczeństwo mieszkańców w okresie zimowym. Schody są potrzebne zwłaszcza osobom starszym i matkom z dziećmi, pozwalają także skrócić drogę do Kościoła św. Barbary).
  48. Rowerowy tor PUMP TRACK ul. Lwowska (projekt dotyczy budowy toru rowerowego typu Pump Track, o wymiarach 25m x 25m, na terenie należącym do Miasta Bielska-Białej, z lokalizacją na rogu ul. Krakowskiej i Lwowskiej. Pump Track to niskobudżetowy tor rowerowy usypany z ziemi, o odpowiednim kształcie, który pozwala na jazdę dowolnym rowerem "w kółko" poprzez tzw. "pompowanie". Tor składa się z niewielkich wzniesień i spadków (muld) i band, po których można rozpędzić rower bez pedałowania - wykorzystując jedynie siłę mięśni i nierówności terenu. Z uwagi na prostą konstrukcję, tor może być przeznaczony zarówno dla dzieci, osób dorosłych, rodzin, jest przeznaczony dla rowerów każdego typu. Tor jest wykonany w całości z ziemi lub gliny, obsypany pyłem kamiennym, dookoła obsiany trawą - wpisując się w krajobraz. Teren, na którym znajduje się tor w zależności np. od zmiany zagospodarowania terenu można w łatwy, tani sposób przywrócić do stanu pierwotnego).
  49. Zagospodarowanie terenu w Małej Straconce przy dawnym kamieniołomie, na potrzeby rekreacyjno-wypoczynkowe mieszkańców miasta (projekt dotyczy przystosowania terenu przy kamieniołomach w Małej Straconce poprzez niwelację terenu i jego zagospodarowanie tj. wyposażenie w trwałe urządzenia sprzyjające wypoczynkowi).
  50. Budowa chodnika na ulicy Barkowskiej (projekt zakłada realizację chodnika dla zapewnienia bezpieczeństwa osób poruszających się w/w ulicą, w tym dzieci uczęszczających do szkoły i osób starszych, zaś kierowcom ma zapewnić komfort jazdy).
  51. Chodnik dla pieszych na ulicy Katowickiej na odcinku ul. Opłotek do ul. Królewskiej (projekt zakłada wykonanie chodnika dla pieszych o szerokości 2 mb z kostki brukowej z uwzględnieniem kanalizacji deszczowej na odcinku 300 mb).
  52. Chodnik dla pieszych na ulicy Mazańcowickiej, na odcinku od ul. Akademickiej do granicy miasta w kierunku na Mazańcowice (projekt zakłada budowę chodnika dla pieszych z uwzględnieniem wykonania na tym odcinku kanalizacji deszczowej).
  53. Wiaty autobusowe na ulicy Katowickiej (projekt zakłada ustawienie nowych wiat autobusowych przy ulicy Katowickiej w kierunku Czechowice-Dziedzice, przystanki mają być zlokalizowane w miejscach wskazanych w projekcie przy ul. Szlacheckiej oraz przy firmie "Karel").
  54. Remont dróg dojazdowych gminnych na terenie Os. Piastowskiego - ul. Piastów Śląskich i ul. Księcia Przemysława (projekt zakłada remont generalny nawierzchni ulic na wskazanych przez wnioskodawcę odcinkach).
  55. Boisko sportowe 26 x 14 m do siatkówki i koszykówki międzynarodowej przy Osiedlu Piastowskim (projekt zakłada wykonanie boiska do siatkówki i koszykówki międzynarodowej, z ogrodzeniem siatkowym w rejonie budynków przy ul. Piastów Śląskich 12, 14, 16. Usytuowanie obiektu z tyłu szeregu garaży, na obrzeżu Osiedla Piastowskiego).
  56. Budowa placu zabaw wraz z zabudową urządzeń do rekreacji dla osób dorosłych - mieszkańców Osiedla Piastowskiego (projektowany plac zabaw dla dzieci, ze strefą rekreacji dla osób dorosłych miałby powstać przy ul. Sobieskiego 103 oraz na obrzeżu Osiedla Piastowskiego. Projektowane urządzenia zabawowe wykonane byłyby w obowiązujących standardach - wraz ze strefami bezpieczeństwa o nawierzchni syntetycznej).
  57. Remont drogi dojazdowej i parkingu przy budynku ul. Asnyka 4 (projekt zakłada wykonanie remontu drogi dojazdowej i parkingu z trylinki. Nawierzchnia obecnego dojazdu jest zniszczona, podobnie jak nawierzchnia istniejącego parkingu. Powierzchnia parkingu to ok. 350 m kw., zaś powierzchnia dojazdu to ok. 760 m kw.).
  58. Piknik ekologiczny 2014 w Bielsku-Białej ze zbiórką elektrośmieci (projekt zakłada organizację jednodniowego pikniku ekologicznego na bielskich Błoniach, połączonego ze zbiórką elektrośmieci. Głównym przesłaniem Festynu będzie problematyka właściwej gospodarki odpadami. Celem Festynu Piknik Ekologiczny 2014 jest upowszechnienie wiedzy ekologiczno-środowiskowej na temat odpowiedniej gospodarki odpadami i podniesienie świadomości i wrażliwości ekologicznej przez wykształcenie proekologicznych zachowań).
  59. Bezpłatne zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży (projekt zakłada stworzenie oferty bezpłatnych zajęć rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z Bielska-Białej, prowadzenie raz w tygodniu ciekawych i różnorodnych zajęć sportowo-rekreacyjnych).
  60. "Mini strefa aktywności Komorowice Lifestyle" - Rewitalizacja placu w Komorowicach Krakowskich wraz z rozbudową placu zabaw, budową siłowni plenerowej, budową Street Workout (pl. trening uliczny) oraz zagospodarowaniem zieleni (projekt dotyczy rewitalizacji placu w Komorowicach Krakowskich między ulicą Komorowicką a Św. Jana Chrzciciela).
  61. System informacyjny na przystankach MZK Bielsko-Biała (projekt zakłada umieszczenie na terenie przystanków MZK Bielsko-Biała dziesięciu podświetlanych gablot informacyjnych z rozkładem jazdy i schematem linii autobusowych).
  62. Doposażenie ogródka przedszkolnego dla Przedszkola nr 55 w Bielsku-Białej (projekt dotyczy doposażenia ogródka przedszkolnego w sprzęt, który przyczyni się do zwiększenia aktywności psychoruchowej dzieci na świeżym powietrzu oraz urozmaici zabawy dzieci w ogródku przedszkolnym).
  63. Budowa placu zabaw i przebudowa ogrodzenia na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 50 na osiedlu Złote Łany  (projekt dotyczy budowy placu zabaw na terenie Miejskiego Przedszkola Nr 50 w Bielsku-Białej mieszczącego się przy ulicy Łagodnej 27a oraz przebudowy ogrodzenia wokół tego budynku. Modernizacja ogrodzenia ma w założeniu poprawić bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw, podkreślić estetykę podwórka przedszkola oraz zabezpieczyć przed nieuprawnionym wejściem na teren posesji. Projekt dotyczy również zamontowania monitoringu miejskiego w celu ochrony mienia miejskiego).
  64. Kawiarnia obywatelska (projekt zakłada stworzenie kawiarni obywatelskiej,  zwanej klubokawiarnią. Ma to być miejsce spotkań, dyskusji i wydarzeń artystycznych - wykładów, warsztatów, koncertów, wystaw, wieczorów autorskich, projekcji filmów itp. Jednocześnie kawiarnia ma być normalnym lokalem gastronomicznym).
  65. Przebudowa ul. Langiewicza w części wschodniej (projekt dotyczy nowego przebiegu ul. Langiewicza od bloku nr 91 do pętli autobusowej. Obecny odcinek ul. Langiewicza jest drogą tymczasową, wykonaną jako dojazd do basenu AQUA).
  66. "Zawsze sprawni 60+" - profilaktyka zdrowotna w praktyce (projekt dotyczy 1. Przeprowadzenia kursu relaksacji - skupiania uwagi dla seniorów (osoby w grupie wiekowej 60+ oraz w wieku emerytalnym, 2. Poprawy świadomości pro-zdrowotnej i jakości życia poprzez prowadzenie edukacji zdrowotnej - promocji i ochrony zdrowia). - projekt wycofany przez wnioskodawcę pismem z dnia 11 lutego 2014 roku.
  67. Zakątek Krakowsko-Lwowski (projekt dotyczy zagospodarowania dużego, pustego placu między ulicami Lwowską a Krakowską - na tyłach przystanku MZK Lwowska/Krakowska - kierunek Dworzec PKP. Zakątek ma mieć charakter swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejkami spacerowymi, niewielkim parkingiem oraz otwartej dla mieszkańców (dla dzieci, młodzieży i seniorów) siłowni na wolnym powietrzu).
  68. Siłownia na świeżym powietrzu i skocznia w dal przy Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej (projekt dotyczy poszerzenia bazy sportowo-rekreacyjnej na terenie Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej, o skocznię w dal i zewnętrzną siłownię).
  69. "Nasze Osiedle wspólnym dobrem" - remont Osiedla Żeromskiego (projekt dotyczy remontu oraz zagospodarowania Osiedla Żeromskiego. Projekt zakłada stworzenie na Osiedlu dogodnych warunków do odpoczynku, rekreacji mieszkańców, w szczególności dzieci i seniorów oraz obejmuje remont ciągów pieszo-jezdnych, powstanie placu zabaw dla najmłodszych, małej architektury dającej możliwość wypoczynku seniorom, powstanie miejsc postojowych, nasadzenia krzewów oraz poprawę stanu trawników).
  70. Wykonanie przejścia dla pieszych przez ulicę Żywiecką przy skrzyżowaniu z ulicą Poniatowskiego (od północnej strony ul. Poniatowskiego, to jest od chodnika po stronie stacji benzynowej) wraz z modernizacją już istniejącej sygnalizacji świetlnej i wprowadzeniem odpowiedniego oznakowania).
  71. Aktywne Osiedle. Urządzenie placu zabaw i siłowni plenerowej na Osiedlu Mieszka I (projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnych, spełniających współczesne standardy placu zabaw i siłowni plenerowej).
  72. "Bielsko-Biała - Miasto jak się patrzy" - wprowadzenie oznaczeń i rozwiązań ułatwiających poruszanie się po mieście osobom niedowidzącym i niewidomym (projekt zakłada poprawienie i dostosowanie infrastruktury miejskiej do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych). 
  73. Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kolistej, Niwnej i Kowalskiej (projekt dotyczy budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kolista, Niwna, Kowalska w Kamienicy w Bielsku-Białej).
  74. Przedłużenie ulicy Starzyńskiego do ulicy Kolistej w Kamienicy (projekt dotyczy przedłużenia ul. Starzyńskiego do ul. Kolistej, położenie nawierzchni asfaltowej oraz chodnika po jednej stronie ulicy).
  75. Remont ul. Kowalskiej na odcinku od ul. Kolistej do ul. Sosnkowskiego (projekt zakłada położenie nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku 480 mb ul. Kowalskiej wraz z chodnikiem po jednej stronie ulicy oraz odwodnieniem).
  76. Urządzenie parkingu (projekt zakłada urządzenie parkingu o określonej liczbie miejsc przy ul. Osadniczej i ul. Straconki (obręb Lipnik). W pobliżu proponowanego usytuowania parkingu znajdują się Przedszkole nr 6, Gimnazjum nr 1 i nowo otwarta Szkoła Muzyczna).
  77. Park Rekreacyjno-Sportowy "Dolina" między Osiedlem Kopernika a Wojska Polskiego (projekt zakłada powstanie nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca obejmującego zieleń, plac zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, ławki, boisko do gry, fontannę ze stawem, górkę dla dzieci do zjeżdżania na sankach w zimie, urządzenia do uprawiania gimnastyki dla seniorów, stoliki do gier planszowych, stół do tenisa i miejsce do grilowania, skate park, wypożyczalnię rowerów).
  78. Modernizacja Przedszkola nr 26 przy ul. Straconki (projekt zakłada modernizację placówki przedszkolenj nr 26 w Bielsku-Białej przy ul. Straconki 6. Modernizacja obejmuje zakończenie prac związanych z ociepleniem budynku poprzez dokończenie wymiany stolarki okiennej na nowoczesną i szczelną oraz wyposażenie przedszkolnego ogródka, z kórego korzystają wychowankowie przedszkola i dzieci z pobliskiego osiedla).
  79. Teren rekreacyjny "Pod Gaikami" (plac zabaw dla dzieci i fitness "pod chmurką" - w dzielnicy Lipnik. Celem projektu jest stworzenie placu zabaw i siłowni zewnętrznej oraz miejsca odpoczynku dla aktywnych mieszkańców Bielska-Białej: rowerzystów oraz osób uprawiających biegi i Nordic Walking).
  80. Remont ciągu komunikacyjnego przy placu Opatrzności Bożej i przystosowanie go do ruchu osób niepełnosprawnych (projekt dotyczy remontu ciągu komunikacyjnego o długości ok. 35 m usytuowanego przy pl. Opatrzności Bożej, łączącego ul. Broniewskiego z ul. Stojałowskiego. Projket obejmuje wykonanie nowej nawierzchni na ww. odcinku, wykonanie podjazdu wózków inwalidzkich, wykonanie schodów od ul. Broniewskiego, instalacji oświetlenia ulicznego, utworzenie i zagospodarowanie miejsca na rabaty).
  81. "Uśmiech i Zdrowie Malucha". Budowa placu zabaw dla dzieci wraz z częścią rekreacyjno - sportową dla dorosłych (projekt zakłada budowę placu zabaw - piaskownica, huśtawki, karuzela, zjeżdżalnia mała i duża i inny sprzęt zabawowy dla dzieci; zamontowanie urządzenia typu atlas i innych do ćwiczeń dla młodzieży i dorosłych; wykonanie nawierzchni tartanowej. Plac ma być ogrodzony i monitorowany).
  82. "Park dla psów" (projekt zakłada utworzenie parku dla psów na wskazanej działce przy ul. Krasickiego (poniżej cmentarza) na Osiedlu Złote Łany. Ogrodzenie i zagodpodarowanie wskazanego terenu pozwoliłoby mieszkańcom Osiedla Złote Łany swobodnie wyprowadzać psy wolno, bez zagrożenia dla przypadkowych przechodniów).
  83. Budowa sieci miejskich parków dla psów w Bielsku-Białej (projket zakłada stworzenie odizolowanej, ogrodzonej, bezpiecznej przestrzeni dla psów gdzie będą się mogły swobodnie wybiegać wykorzystując przeznaczony teren oraz przeszkody agility znajdujące się na terenie parków. Właściciele psów będą mogli aktywnie spędzić czas ze swoim podopiecznymi co umocni ich więzi i wpłynie korzystnie na rozwój i socjalizację psów zarówno z innymi psami jak i ludźmi co zwiększy bezpieczeństwo spacerów podczas pobytu psów poza parkami. W duzych parkach projekt zakłada posadowienie kilku przeszkód agility: slalom, huśtawka, palisada, kładka, koło, stacjonatka, stół. Powierzchnia psich parków będzie wahać się w zakresie 0,125 ha do 4 ha).
  84. Kontynuacja budowy i wyposażenie stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej (projekt dotyczy kontynuacji budowy i wyposażenia Stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Środki z budżetu obywatelskiego miałyby być przeznaczone na zakup sprzętu specjalistycznego, zakup i montaż windy, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, termozgrzewalne antypoślizgowe wykładziny podłogowe, elewację starego budynku, wyposażenie kaplicy). Projekt zakłada wykończenie i wyposażenie budynku w odpowiedni sprzęt oraz wykonanie architektury terenu i ogrodzenia).
  85. Park Street Workout i Parkour (projekt zakłada budowę specjalistycznego parku o zwartej i prostej budowei do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała, rozwijającego sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Wnioskodawca zkłada usytuowanie parku na terenie będącym częścią Parku Włókniarzy znajdującym się pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy a Grand Kortami. Dodatkowo proponuje się zabudowę miejską w pobliżu parku np. meble miejskie: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery).
  86. Zorganizowanie "Polanki rekreacyjnej" z urządzeniami siłowni zewnętrznej na terenie Osiedla Karpackiego (projekt zakłada urządzenie "Polanki rekreacyjnej" wyposażonej w przyrządy do gimnastyki ruchowej dorosłych i młodzieży. Przyrządy w liczbie 6 do 8 byłyby instalowane w pobliżu placu zabaw dla dzieci w środku Osiedla).
  87. Toaleta na Starówce (projekt zakłada urządzenie w rejonie Rynku i Katedry toalety publicznej wkomponowanej w jeden z istniejących budynków, np. przy ul. Schodowej wg możliwości technicznych. Obiekt powinien być łatwo dostępny z Rynku oraz Katedry).
  88. "Szalony Bongos" Akademia Piosenki 50+ (projekt zakłada zintegrowanie "środowiska 50+" poprzez prowadzenie cyklicznych (cotygodniowych) spotkań z piosenką turystyczną, w trakcie których uczestnicy będą poznawać nowe niebanalne utwory, uczyć się ich oraz wspólnie śpiewać. Podsumowaniem sezonu 2014 będzie wspólne studyjne nagranie przez uczestników projektu kolędy "Beskidzka Stajenka" oraz wydanie śpiewnika i płyty promującej miasto oraz region).
  89. "Ecodrive - bezpłatne szkolenia dla kierowców na rzecz ochrony klimatu" (projekt ma na celu edukację mieszkańców w zakresie ecodrivingu - stylu jazdy, którego założeniem jest efektywne korzystanie z samochodu obniżające emisję spalin (w tym CO2), poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, obniżenie kosztów eksploatacji. Założenia projektu mają obejmować zorganizowanie bezpłatnych szkoleń dla kierowców z prawem jazdy kat. B - mieszkańców Bielska-Białej).
  90. Unowocześnianie infrastruktury przystanków komunikacji zbiorowej oraz poprawa systemu informacji pasażerskiej (Projekt zakłada remont i unowocześnianie przystanków komunikacji miejskiej, budowę nowych wiat przystankowych, instalację kolejnych automatów biletowych, montaż przystankowych tablic elektronicznych oraz montaż urządzeń GPS w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego).
  91. Budowa boiska szkolnego przy Przedszkolu nr 55 w Bielsku - Białej ul. Sternicza 4 (przedmiotem projektu jest budowa boiska wielofunkcyjnego z oliniowaniem do koszykówki i siatkówki, piłki nożnej z nawierzchnią z trawy syntetycznej, ogrodzeniem i z piłko chwytami, a także zagospodarowanie obszaru przy projektowanym boisku nowymi chodnikami oraz zielenią).
  92. "Wolę rondo" - modernizacja skrzyżowania ulicy Mazańcowickiej z ulicą Komorowicką (projekt zakłada wykonanie ronda, które ma zastąpić zatłoczone skrzyżowanie ulic Komorowickiej i Mazańcowickiej przez co rozwiąże znaczące problemy komunikacyjne tego obszaru. Zakłada się skrócenie czasu dojazdu do szkoły, pracy, domu).
  93. Budowa chodnika na fragmencie ulicy Komorowickiej od ronda z ulica Daszyńskiego do skrzyżowania z ulicą Mazańcowicką (projekt zakłada poprawienie bezpieczeństwa przechodniów i możliwość bezpiecznego przekraczania ulicy Komorowickiej na tym odcinku drogi, gdzie brak chodnika i przejść dla pieszych).
  94. Wybudowanie nowego skateparku na terenie Bielska-Białej (projekt zakłada się stworzenie nowego, bardziej wszechstronnego skateparku. Osoby uprawiające sporty ekstremalne nie niszczyłyby Bielskich murków i powodowały zagrożenia dla osób poruszających się po osiedlach i innych miejscach zdatnych do uprawiania tego typu sportu. Obiekt byłby wizytówką miasta. Młodzież mogłaby rozwijać swoje umiejętności, propagować sportowy tryb życia. Na obiekcie tego typu można organizować zawody lokalne, ogólnopolskie czy międzynarodowe).
  95. Ścieżka Lipnik-Straconka (celem projektu jest zbudowanie oświetlonej ścieżki rowerowo-spacerowej, łączącej dzielnice Lipnik oraz Straconkę w Bielsku-Białej. Wyżej wymieniona ścieżka rozpoczynałaby swój bieg w okolicach Leśniczówki Lipnik przy ul. Polnej 216 oraz amfiteatru leśnego. Stamtąd, terenami Lasów Państwowych, ciągnęłaby się przez 3,1 km aż do połączenia z już istniejącą ścieżką rowerową na ulicy Księdza Brzóski w Straconce).
  96. OFFROAD Park Bielsko-Biała (projekt dotyczy wyznaczenia oraz utworzenia terenu, na którym Bielszczanie będą mogli bezpiecznie uprawiać szeroko pojęte sporty OFFROAD. Teren taki pomoże także w treningach mieszkańcom Bielska-Białej startującym w zawodach rangi karjowej jak i międzynarodowej. W zależności od wielkości dostępnego terenu OFFROAD Park Bielsko-Biała posiadałby na swoim terenie wyznaczone trasy do uprawiania sportów: trasa / tor motocrossowy (dostępny dla motocykli, quadów a w zimie skuterów śnieżnych), trasa enduro/endurocross (motocykle), trasa OFFROAD (samochody 4x4, motocykle, quady), trasa dirt/pumptrack (rowery)).
  97. Miasteczko rowerowe dla dzieci - promowanie bezpieczeństwa wśród najmłodszych (projekt zakłada przywrócenie i zmodernizowania „Miasteczka rowerowego” na w/ w terenie, który będzie służył najmłodszym mieszkańcom Osiedla Beskidzkiego (teren między ogrodem Przedszkola 55 przy ulicy Goleszowskiej a ulicą Babiogórską). Celem projektu jest zaznajamianie dzieci jako przyszłych rowerzystów i pieszych z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego poprzez zabawy i zajęcia edukacyjne - nie tylko w teorii ale i w praktyce).
  98. Efektywne ojcostwo kluczem do umocnienia rodziny i społeczności lokalnej - warsztaty edukacyjne dla ojców (celem projektu jest rozpoczęcie procesu zmiany społecznej polegającej na promowaniu dobrych wzorców w zakresie pełnienia zadań rodzicielskich, angażowanie mężczyzn w proces edukacyjny swoich dzieci, łączenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Celem długofalowym jest "ocieplenie klimatu" wokół ojcostwa).
  99. Poprawa atrakcyjności artystycznej miasta, poprzez miejsca do wystaw i tworzenia projektów (celem projektu jest poprawa atrakcyjności miasta, stworzenie miejsc do rozwoju osób kreatywnych, utworzenie Centrum Sztuki w Bielsku-Białej, stworzenie miejsca do prowadzenia warsztatów oraz przeprowadzenia konkursów projektowych. Projekt zakłada adaptację starych fabryk, opuszczonych lokalizacji należących do miasta na przestrzenie przeznaczone na pracownie artystyczne oraz na galerię sztuki, do której trafiłyby prace artystów z Bielska-Białej i okolic).
  100. "Sprawni w każdym wieku" (projekt zakłada stworzenie kompleksu sportowo - rekreacyjnego na wybranym, odpowiednio przygotowanym terenie zielonym wokół Zespołu Szkół Podstawowo - Gimnazjalnego nr 1 w Bielsku - Białej przy ul. C.K. Norwida. Projektowana inwestycja dotyczy budowy placu zabaw wraz ze strefą fitness dla młodzieży i dorosłych oraz strefą sprawnościową dla seniorów. Wraz z istniejącym "Orlikiem" powstanie kompleks sportowo - rekreacyjny służący mieszkańcom w każdym wieku).
  101. Adaptacja bulwarów rzeki Białej na tereny rekreacyjne w dzielnicach Mikuszowice Krakowskie i Mikuszowice Śląskie (projekt zakłada m.in. adaptację brzegów rzeki Białej i sąsiadujących terenów na cele rekreacyjne. Zasięg: brzegi rzeki Białej na odcinku od Mostu Druha Piekiełki do kładki przy obwodnicy (wzdłuż ul. Księdza Kusia do kładki przy obwodnicy). Prawy i lewy brzeg – dzielnice Mikuszowice Krakowskie i Mikuszowice Śląskie. Celem jest: udostępnienie mieszkańcom miejsca umożliwiającego spędzanie wolnego czasu; polepszenie warunków życia dla młodych pokoleń – bezpieczne miejsce na spacery z małymi dziećmi, wózkami; poprawa kondycji fizycznej mieszkańców; miejsce pozwalające w ciekawy sposób spędzić wolny czas mieszkańcom; integracja mieszkańców).
  102. Chodnik - przejście piesze od ulicy Janisława Grondysa do ul. Gen. Sosnkowskiego (projekt zakłada wykonanie chodnika pieszego na odcinku od "ślepego" zakończenia ul. Grondysa, wzdłuż nieutwardzonego fragmentu ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Chodnik ma umożliwić bezpieczne i "suchą nogą" przejście mieszkańcom Osiedla Cztery Pory Roku oraz wyżej położonych okolic ul. Kolistej do pętli autobusowej na Os. Karpackim, a dzieciom bezpieczne dojście do szkoły i powrót do domu).
  103. Patriotyczna alejka w Parku Juliusza Słowackiego (projekt zakłada stworzenie patriotycznej alejki, prowadzącej przez Park Słowackiego np. do Dębów Katyńskich zasadzonych przez uczniów I LO im. M. Kopernika w 70-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Proponuje się stworzenie rodzaju „osi czasu”, w formie tablic lub kamieni milowych upamiętniających najważniejsze wydarzenia, czy osoby w historii naszego kraju).
  104. Kulinarny Mały Wiedeń (celem projektu jest przypomnienie potraw, które dominowały w Bielsku i Białej w okresie panowania Cesarza Franciszka Józefa i w okresie międzywojennym. Kursanci w grupach dwudziestoosobowych przygotowywaliby potrawy, ciasta i ciasteczka wg starych przepisów. Proponuje się przeprowadzenie kursu w dwóch grupach z tym samym programem: grupa wiosenna (maj, czerwiec - ogólnodostępna); grupa jesienna (listopad, grudzień - dla seniorów 50+).
  105. Narciarskie trasy biegowo-spacerowe (projekt dotyczy przygotownia tras do narciarstwa spacerowego lub biegowego z wykorzystaniem istniejących dróg leśnych i szlaków turystycznych na terenie miasta Bielska-Białej).
  106. Wykonanie nawierzchni drogi dojazdowej prowadzącej do ogródków działkowych przy ulicy Skarpowej oraz ulicy Borówkowej w Kamienicy, Bielsko-Biała oraz ich oświetlenie (projekt dotyczy utwardzenia oraz pokrycia asfaltem wskazanej drogi prowadzącej do ogródków  działkowych przy ulicy Skarpowej oraz pokrycia asfaltem mielonym ulicy Borówkowej – wskazany odcinek w Kamienicy oraz oświetlenia wszystkich odcinków).
  107. Budowa kolektora kanalizacji deszczowej w Mikuszowicach Śląskich przy ul. Grzybowej (projekt obejmuje budowę w Mikuszowicach Śląskich przy ul. Grzybowej kolektora deszczowego Φ1000 długości 90m w miejsce dotychczasowego rowu odwadniejącego biegnącego od ul. Grzybowej przez teren wskazanej działki do jej granicy).
  108. Budowa miejsc parkingowych przy Szkole Podstawowej nr 24 w Bielsku-Białej (projekt dotyczy budowy miejsc parkingowych na terenie SP nr 24 w Bielsku-Białej, przy ul. Żywieckiej 239).
  109. Budowa ulicy Długosza na odcinku od ul. Zapłocie Duże do ul. Zdrowej (projekt zakłada wybudowanie drogi gminnej na odcinku ok. 130 m łączącego ul. Zapłocie Duże z ul. Zdrową. Szerokość drogi ok. 10m , droga powinna mieć nawierzchnię asfaltową dwuwarstwową i spełniać wymagania dla średniego obciążenia. Projekt przewiduje także ułożenie z jednej strony chodnika wraz z krawężnikami).
  110. Wykonanie przebudowy Placu im. Józefa Niemczyka i terenów przyległych w Komorowicach Krakowskich (projekt zakłada całkowitą zmianę nawierzchni, odwodnienie placu, poprawę oświetlenia, uporządkowanie istniejących zieleńców, ustawienie ławek, zmianę organizacji ruchu).
  111. Sztuka na najwyższym poziomie - retabulum dr hab. Jarosława Perszko (projekt zakłada wykonanie instalacji artystycznej dr hab. Jarosława Perszko - retabulum. Dzieła wykonane w metalu - mosiądz lub brąz - przedstawiają sceny Biblijne. Prace Jarosława Perszko znajduja się m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim oraz w zbiorach prywatnych we Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Polski. Dzieła zaprojketowane, rozrzeźbione i odlane przez artystę znajdą swoje stałe miejsce w Bielsku-Białej w budowanym Centrum Pomocy Rodzinie Wojskowej przy ul. Leszczyńskiej jako stałe wyposażenie kaplicy).
  112. Zwiedzaj miasto i poznaj oryginalne brzmienie muzyki Fryderyka Chopina (projekt zakłada słuchanie muzyki Fryderyka Chopina granej na oryginalnym fortepianie Erarda z 1819 roku w uroczych miejscach Bielska-Białej: placach, parkach oraz zabytkowych budynkach pełnych muzyki w okresie lata; jesienią w Domach Kultury, klubach seniora i osiedlowych lub domach opieki zawsze tego samego dnia tygodnia (sobota lub niedziela) i otej samej godzienie (16.00) jednak w różnych miejscach, pozwoli miło spędzić czas spacerowiczom, koneserom muzyki poważnej czy ludziom starszym). 
  113. Ratujemy mozaikę Ignacego Bieńka (projet dotyczy odrestaurowania i konserwacji jedynej ocalałej mozaiki Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej. Dzieło artysty powstało na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku na zewnętrznej ścianie muru otaczającego od strony ul. Partyzantów dawny oddział B (dziewiarnia) zakładów włókienniczych "Welux". Projekt zakłada przeprowadzenie pilnych prac konserwatorskich, by mozaika odzyskała dawną świetność).
  114. Rozbudowa sali gimnastycznej o pomieszczenia dydaktyczne (projekt dotyczy sfinansowania rozbudowy istniejącej bazy dydatktycznej w Zespole Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Bielsku-Białej, przy obiekcie nowej sali gimnastycznej ul. Karpacka 127 w dzielnicy Kamienica o dodatkowy segment dydatktyczny dla potrzeb Szkoły Podstawowej o pow. ok. 750 m kw. Projekt zakłada potrzebę dobudowania 8 salek lekcyjnych, świetlicy, szatni, pokoju dla nauczycieli. Rozbudowa obiektu pozwoli na połączenie bazy szkoły i obiektu sportowego w jedną całość, wyeliminuje przejazdy pomiędzy budynkami, obniży koszty eksploatacji szkoły i pozwoli na zwolnienie budynku wynajmowanego. Obiekt ma wpłynąć korzystnie na środowisko dzielnicy Kamienica poprzez stworzenie centrum edukacji i kultury).
  115. Trzy Lipki - plac zabaw (projekt dotyczy stworzenia placu zabaw na wzgórzu Trzy Lipki przeznaczonego dla rodzin z dziećmi - huśtawki, kiwaki, stół do gier towarzystkich, urządzenie linowe - piramida, mostek wiszący ze szczebelkami, stojaki rowerowe i ławki bez oparcia. Dodatkowo, proponuje się umieszczenie tablicy panoramy z nazwami szczytów gór i podaniem wysokości. Teren inwestycji na stałe powinien być monitorowany).
  116. Modernizacja drogi dojazdowej (droga łącząca ul. Łagodną z blokiem pod adresem Złotych Kłosów 54, służącą zarówno mieszkańcom w/w budynku jak również położonym powyżej budynkom o nr 56 i 58 oraz mieszkańcom okolicznych prywatnych posesji korzystających z przystanku autobusowego Złotych Kłosów - Łagodna, jest niebezpieczna w różnych aspektach: jest bez pobocza, bez chodnika, zdewastowana przez ciężki sprzęt, występują w niej ubytki nawierzchni - stanowi to zagrożenie dla przechodniów).
  117. Modernizacja boiska w Cygańskim Lesie (dzielnica Olszówka) (projekt dotyczy modernizacji boiska w Dzielnicy Olszówka przy ul. Długiej. Teren (obiekt) powinien zostać dodatkowo ogrodzony od strony ul. Długiej ze względów bezpieczństwa).
  118. "Cygański Las przyjazny dzieciom" {projekt dotyczy wybudowania małego zestawu zabawowego na terenie rekreacyjnym "Cygański Las" w miejscu, gdzie znajdują się obecnie huśtawki wahadłowe i huśtawka ważka. Projekt zakłada umiejsowienie większej ilości urządzeń tego typu).
  119. Posprzątanie terenu umiejscowionego pomiędzy ulicami Olszówka, Laskowa i Długa w dzielnicy Olszówka (projekt dotyczy posprzątania w/w terenu ze śmieci, odpadów niebezpiecznych dla zdrowia, które są wywożone i pozostawione na tym terenie).
  120. Budowa wodociągu wzdłuż ulicy Gruntowej, ulicy Zuchów, ulicy Zawiłej i ulicy Pienińskiej (projekt ma na celu wyrównanie zapóźnień cywilizacyjnych w tej części miasta. Projekt jest powtórzeniem wniosku obywatelskiego z 2008 roku mieszkańców dzielnicy Stare Bielsko).
  121. Hala sportowa do uprawiania sportów podwyższonego ryzyka (projekt jest skierowany do osób młodych, chcących trenować dyscypliny sportu, których nie ma w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach lub na studiach wyższych. Założeniem projektu jest stworzenie całorocznego miejsca do ćwiczeń dyscyplin o podwyższonym ryzyku, tj.: BMX, freestyle MTB, downhill, parkour, snowboarding, freeski, enduro bike, motocross, hard enduro oraz innych. W hali powstałby skate park oraz sala gimnastyczna, sala rehabilitacyjna i noclegownia młodzieżowa).
  122. Budowa placu zabaw w dzielnicy Biała Północ (projekt zakłada budowę placu zabaw dla dzieci w rejonie Osiedla Rosta przy ul. Chłopickiego w Bielsku-Białej. Wnioskowany plac zabaw będzie służył mieszkańcom całej dzielnicy , jego lokalizacja w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych, parkingu, przedszkola, filii SP nr 29 daje gwarancję dobrego dostępu i właściwego wykorzystania inwestycji. Lokalizacja placu zabaw na granicy osiedli Biała Północ, Hałcnów, Komorowice Krakowskie daje możliwość korzystania z placu dzieciom z sąsiednich dzielnic).
  123. Modernizacja chodnika przy Domu Opieki "SOAR" przy ul. Modrzewskiego do Placu Lutra (projekt zakłada naprawę zniszczonego chodnika w celu poprawy komunikacji pomiędzy Domem Opieki "SOAR" a kościołem. Z uwagi na osoby starsze, niepełnosprawne, poruszające się za pomocą sprzętu ortopedycznego i korzystające z Domu Opieki projekt zakłada przebudowę chodnika i dostosowanie go do wygodnego i bezpiecznego poruszania się. Wnioskodawca zwraca uwagę na to by powierzchnia chodnika była równa i nieśliska. Z chodnika korzystać mają także pacjenci przychodni rehabilitacyjnej).
  124. Zabezpieczenie budynków zlokalizowanych na zewnętrznym łuku ul. Sempołowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Astrów do ronda z ul. PCK (projket obejmuje zabezpieczenia odcinka ul. Sempołowskiej na dość ostrym łuku, od nowego ronda przy moście na rzece Biała do skrzyżowania z ul. Astrów. Projekt zakłada: ograniczenie prędkości pojazdów do max. 40 km/h, wprowadzenie progów zwalniających, oznaczenie ostrości zakrętu drogi, wprowadzenie linii ciągłej jezdni, oznaczenie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Astrów, ustawienie bariery ochronnej przy krawężniku jezdni (wzdłuż chodnika) - głównie po łuku zewnętrznym.
  125. Bezpieczna droga do lipnickich szkół (projekt dotyczy urządzenia przy ul. Skowronków w Lipniku utwardzonego placu postojowego samochodów osobowych dla mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności rodziców dowożących dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Gimnazjum  nr 4, szkół zlokalizowanych w Lipniku przy ul. Skowronków. Projekt ma uruchomić nowy obszar w przestrzeni publicznej poprzez funkcjonalne i praktyczne jej wykorzystanie. Korzyścią wynikającą z projektowanych miejsc postojowych ma być przywrócenie bezpieczeństwa komunikacyjnego w dzielnicy Lipnik).
  126. Usprawnienie ruchu samochodowego na skrzyżowaniu ul. Cieszyńskiej z ul. Tadeusza Regera (projekt zakłada rozwiązanie problemu z zakorkowaną częścią miasta tj. szeregiem skrzyżowań w centrum Wapienicy. Skrzyżowanie ul. Cieszyńskiej z Regera jest najbardziej newralgiczne, o najmniejszej przepustowości. Przewiduje sie zmianę funkcjonowania pobliskich ulic oraz usunięcie sygnalizacji świetlnej. Dodatkow, przekierowanie ruchu przez ul. Twórczą w kierunku Jaworza i Cieszyńską w kierunku Bielska w celu utworzenia projektowanego "wielkiego ronda". Rondo ma całkowicie wyeliminować sygnalizację świetlną, która jest przyczyną braku płynności ruchu. Inwestycja ma ograniczyć się do uformowania skrzyżowań, oznakowania poziomego i pionowego i, tam gdzie to wymagane, położenia nawierzchni asfaltowej. Zakłada się także znaczące obniżenie emisji spalin do atmosfery).
  127. Górskie, rekreacyjne ścieżki rowerowe w Bielsku-Białej - Etap pierwszy. Trasa rodzinna z Koziej Góry na Błonia (celem projektu jest: wytyczenie bezpiecznych, rekreacyjnych ścieżek rowerowych w górach otaczających Bielsko-Białą, tj. takich, które nie kolidowałyby z pieszymi szlakami turystycznymi (etap ten zlokalizowany jest w całości w lesie komunalnym na Koziej Górze); stworzenie w regionie możliwości rozwoju rowerowej turystyki górskiej (MTB) na różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zawodników trenujących dyscypliny kolarstwa górskiego; uporządkowanie ruchu turystycznego tak, by w okolicach Bielska można było bezpiecznie uprawiać różne formy tzw. turystyki kwalifikowanej - kolarstwo górskie, nordic walking, biegi narciarskie i ski-touring, itp.).
  128. Plażowe miejsca wypoczynku wzdłuż rzeki Wapienica (projekt zakłada utworzenie trzech mini plaż wzdłuż rzeki Wapienica w dzielnicy Wapienica w Bielsku-Białej. Projekt dotyczy stworzenia atrakcyjnych miejsc wypoczynku w okresie wiosenno-letnio-jesiennym wraz z ławkami i koszami na śmieci. Przewiduje się wykorzystanie morskiego piasku z Łeby, który dzięki swojej jasnej barwie oraz drobnym i krystalicznym kształcie będzie atrakcją dla osób wypoczywających w górach).
  129. Osiedlowa ścieżka zdrowia (projekt zakłada modernizację obrzeży chodników na skrzyżowaniach wzdłuż ulic: Tańskiego, Skrzydlewskiego, Skarżyńskiego, Spółdzielców, Trzech Diamentów, Ikara w celu dostosowania ich jako rekreacyjno-rowerowo-spacerowe).
  130. Dosprzętowienie zaplecza technicznego Starobielskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej (SOEK) oraz stworzenie dzielnicowego systemu informacji społecznej (realizacja projektu ma polegać na zakupie odpowiedniego sprzętu dla SOEK, dzięki któremu działalność SOEK będzie mogła przebiegać zgodnie z powszechnie panującymi standardami w tym zakresie. Zakup winien obejmować w szczególności: kompletne nagłośnienie sceniczne, rampę oświetleniową wraz z reflektorami, zestaw przenośnych podestów scenicznych, telewizor LED 40", odtwarzacz DVD, drukarkę laserową, aparat cyfrowy, projektor multimedialny wraz z ekranem. Planuje się w ramach projektu zamontowanie estetycznych tablic informacyjno-ogłoszeniowych w kilku najbardziej dostępnych punktach dzielnicy, na terenie gminnym w obrębie przystanków autobusowych - trasa nr 24).
  131. Budowa chodnika dla pieszych przy ul. Komorowickiej (projekt zakłada budowę chodnika dla pieszych przy ul. Komorowickiej od ronda przy ul. Bestwińskiej do posesji nr 328. Jest to brakujący odcinek chodnika dla pieszych około 300 m długości).
  132. rolkowanie.bb (projekt dotyczy stworzenia trasy rolkowo-rowerowo-spacerowej oraz zaplecza aktywizującego w formie placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej dla nieco starszych oraz urządzeń sprawnościowo-rekreacyjnych dla seniorów na terenie Bulwarów Straceńskich. Projekt zakłada stworzenie trasy rolkowo-rowerowo-spacerowej oraz zaplecza aktywizującego w formie placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej dla nieco starszych oraz urządzeń sprawnościowo-rekreacyjnych dla seniorów na terenie Bulwarów Straceńskich).
  133. 3, 2, 1, Start! (projekt dotyczy montażu cyfrowych wyświetlaczy czasu pozostałego do zmiany sygnalizacji świetlnej (czerwone / zielone) na skrzyżowaniach. Wyświetlacz czasu pozostałego do zmiany światła jest przeznaczony do informowania uzytkowników sygnalizacji świetlnej jak długo będzie świeciło się bieżące światło (czerowne lub zielone) na synaglizatorze. Projekt przewiduje testowy montaż ww. wyświetlaczy na 4 skrzyżowaniach : Piastowska/Sobieskiego/Plater, Cieszyńska/Skrzydlewskiego (rejon Aldi i Lidl), Cieszyńska/Regera, Cieszyńska/Jaworzańska/Międzyrzecka).
  134. Wytańczyć jutro (projekt dotyczy prowadzenia zajęć tanecznych oraz popularyzację tańca jako formy spędzania czasu wolnego z dziećmi z bielskich Domów Dziecka, świetlic środowiskowych oraz placówek wychowawczych. Prowadzenia zajęć – gimnastyki dla osób starszych oraz zajęć tanecznych z różnych technik tanecznych dla osób dorosłych. Organizowanie warsztatów i spotkań tematycznych dla mieszkańców miasta, np. Podróż po Hiszpanii – warsztaty flamenco, Gorąca Jamajka – słoneczny dancehall. Warsztaty dla seniorów – spotkania ze specjalistami z zakresu ruchu, zdrowia i żywienia).
  135. Dojedź do celu za pomocą roweru (projekt zakłada budowę brakujących odcinków ścieżek rowerowych, kóre połączą ścieżki oraz bezobsługowe wypożyczalnie rowerów (projektowany system BBbike) w spójna sieć. Pozwoli to mieszkańcom na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy centrum miasta, osiedlami oraz terenami podmiejskimi).
  136. Bielsko-Biała - moje miejsce na Ziemi - podróż w czasie i przestrzeni (projekt edukacyjny, którego głównym celem jest zgromadzenie i przedstawienie młodszym uczniom szkół podstawowych ciekawostek o historii miasta rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej. Innowacyjna ścieżka edukacyjna będzie przygotowana i udostępniona jako wydanie publikacyjne dostępne również na stronie internetowej fundacji oraz na portalu społecznościowym. Za pomocą map i wskazówek położenia przedmiotów projekt chce zabrać młodych mieszkańców B-B w "podróż" po mieście. Publikację otrzymają uczniowie szkół podstawowych regionu).
  137. "Jak smoki i dzieci segregują śmieci" - warsztaty ekologiczno-teatralno-edukacyjne na temat segregacji odpadów z uwzględnieniem prawidłowego podziału odpadów na "suche" oraz "mokre", skierowane do grup przedszkolnych w wieku 4-6 lat w Bielsku-Białej. (projekt został zainspirowany nowym systemem zagospodarowania odpadów w mieście i ma na celu upowszechnienie prawidłowego sortowania odpadów w mieszkaniach, przedszkolach, szkołach i instytucjach. Warszaty składają się z dwóch spotkań po 45 min każde, podczas których prowadzący wraz z uczestnikami wspólnie tworzą teatralną historię).
  138. Adaptacja do potrzeb mieszkańców i uatrakcyjnienie terenów spacerowych nad rzeką Białą w Komorowicach (projekt dotyczy brzegów rzeki Białej, ich części od ul. Mazańcowickiej do oczyszczalni ścieków i zakłada wybudowanie mostu łączącego dwa brzegi rzeki tak, aby umożliwić osobom spacerującym w tamtej okolicy przejście na drugą stronę. Most oraz wejścia na asfaltową ścieżkę na brzegach oraz sama ścieżka powinny być dostosowane do potrzeb osób prowadzących wózek dziecięcy. Dodatkowo zakłada się ustawienie koszy na śmieci oraz psie odchody na całej długości omawianego terenu, ławek w kilku miejscach, latarni oraz posadzenie drzew wzdłuż brzegu od ul. Grażyńskiego).
  139. Budowa siłowni kalistenicznej na skwerku przy ulicy Św. Anny (projekt zakłada budowę siłowni zewnętrznej w parku przy ul. św. Anny, zawierającej (kalisteniczne) urządzenia gimnastyczne w wersjach dla użytkowników początkujących jak i zaawansowanych: poręcze gimnastyczne równoległe, drążki, drabinki, słupy wspinaczkowe, pierścienie(kółka) gimnastyczne, klatka crossfit. Przyrządy powinny zostać wkomponowane w krajobraz bez zbyt wielkiej ingerencji w przyrodę. Dodatkowo projekt zakłada wyłożenie powierzchni siłowni podłożem amortyzującym).
  140. Rynek Starówki funkcjonalny i przyjazny (projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa (zwłaszcza w trakcie dużych, miejskich imprez) i codziennej funkcjonalności Rynku poprzez zmianę lokalizacji stojaków na rowery, likwidację kamiennych bloków obok kanału, likwidację kanału i mostka, redukcję wypiętrzonej obudowy fontanny do postaci Neptuna i misy (wersja historyczna), konieczność zlokalizowania na Rynku toalet. Projekt podkreśla przywrócenie odpowiednich proporcji elementów Rynku i zniesienie niepotrzebnych, niebezpiecznych przeszkód).
  141. Centrum Sportu i Rekreacji "Ruch po zdrowie" - Faza I: Projekt budowy wielofunkcyjnej hali sportowej z zapleczem rekreacyjnym (projekt zakłada przygotowanie dokumentacji budowlanej wielofunkcyjnej hali sportowej z zapleczem rekreacyjnym dla mieszkańców B-B i obejmuje zaprojektowanie obiektu o kubaturze ok. 2200 m kw.: z halą główną wyposażoną w boisko do gier zespołowych, bieżnię tartanową - dwutorową, skocznię w dal i rzutnię do pchnięcia kulą oraz widownię; pomieszczeniami rekreacyjnymi: salka fitness, siłownia, sauna, mała gastronomia oraz w miarę możliwości jakuzzi, ścianka wspinaczkowa i inne urządzenia. Obiekt przeznaczony będzie do prowadzenia zajęć lekcyjnych i zajęć rekreacyjnych dla dorosłych, obiekty mają pełnić funkcję bazy do organizacji i przeprowadzania imprez sportowo-rekreacyjnych, być otwarte dla wszystkich grup wiekowych. Obiekt ma być przygotowany do przyjęcia widzów i uczestników zawodów - szatnie, nagłośnienie).
  142. "Czytaj bez przeszkód, słuchaj w każdym miejscu" - projekt o tym, dlaczego warto wzbogacić bibliotekę w mojej dzielnicy i mieście o książki z dużą czcionką i audiobooki (projekt dotyczy zakupu książek z czcionką przyjazną dla oczu i audiobooków (z literaturą czytaną przez Mistrzów słowa i do nauki języków obcych) dla biblioteki w Komorowicach Krakowskich (filii Książnicy Beskidzkiej, do której zapisanych jest 2 tys. czytelników. Projekt zakłada zakup materiałów bibliotecznych, które są trwałe i mogą służyć wielu pokoleniom).
  143. Oświetlenie przestrzeni publicznej w rejonie ul. Karola Miarki w Bielsku-Białej (projekt zakłada wykonanie oświetlenia dwóch terenów przy ul. Karola Miarki, w formie lamp parkowych: - w tylnej części budynków nr 15, 11b, 11a a budynkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (4 lampy); - w tylnej części budynków nr 5, 7, 9 gdzie zlokalizowane są garaże (5 lamp)).
  144. Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego pomiędzy Osiedlem Stare Bielsko a Osiedlem Wojska Polskiego wzdłuż ulicy Ciżemki w Bielsku-Białej (projekt ma na celu zapewnienie bezpiecznej komunikacji pieszej wzdłuż ulicy Ciżemki łączącej ulicę Spółdzielców na Osiedlu Wojska Polskiego z ulicą Zapłocie Duże na Osiedlu Stare Bielsko. Realizacja polega głównie na budowie chodnika (w miejsce istniejącego rowu odwadniejącego długości ok. 600m) dla pieszych oraz likwidacji dwóch niebezpiecznych fragmentów ul. Ciżemki tj. wąski mostek i niebezpieczny przejazd kolejowy. Projekt zakłada także budowę kładki dla pieszych nad potokiem starobielskim, budowę przejścia pieszego przez tory kolejowe wraz z barierkami, remont zdewastowanego fragmentu chodnika dł. ok. 150m).
  145. Plac zabaw dla dzieci w dzielnicy Komorowice Śląskie (projekt zakłada budowę placu zabaw, na którym mogłyby znaleźć się: zjeżdżalnia, karuzela, huśtawki dla małych dzieci i huśtawki dla większych dzieci, piaskownica, drabinki. Proponuje się zlokalizowanie placu zabaw na terenie Gimnazjum nr 14 przy ul. Mazańcowickiej. Projekt podkreśla brak miejsc dla wypoczynku z małym dzieckiem na terenie Komorowic Śląskich).
  146. Obywatelska Zieleń Miejska (projekt ma na celu włączenie mieszkańców miasta w tworzenie, utrzymanie i ochronę małych założeń zieleni, zielonych zakątków, które funkcjonowałyby na terenach miejskich, terenach poszczególnych osiedli, szkół i w innych publicznych miejscach. Dzięki projektowi ma pojawić się w miejsce nieużytków wiele mniejszych lub większych zakątków z urządzoną zielenią. Miejsca te zostaną oznaczone tabliczkami informującymi, że są to miejsca stworzone przez lokalną społeczność. Przewiduje się zagospodarowanie w ciągu roku 20 - 30 takich miejsc).
  147. "Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu" (Marcel Achard) - Humor i śmiech w życiu bielskiego seniora - program promujący terapię śmiechem wśród osób w okresie późnej dorosłości (projekt dotyczy realizacji różnorodnych działań, których wspólnym podłożem jest gelotologia; zawiera propozycje połączenia ćwiczeń fizycznych z odprężeniem przez śmiech. Projekt poprzedzą badania ankietowe nad humorem i śmiechem bielskich seniorów. Radosny, spontaniczny śmiech pomaga odreagować wszelakie stresy, konflikty i frustracje i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Terapia śmiechem może przyjmować rozmaite formy).
  148. Przebudowa Placu im. Józefa Niemczyka - Komorowice Krakowskie (projekt dotyczy: remontu nawierzchni, przebudowy kanalizacji ściekowej z odwodnieniem nawierzchni placu, monitoring, oświetlenie).
  149. Akademia pełnego zdrowia dla seniorów - program edukacyjny i praktyczny (projekt dotyczy: przeprowadzenia kursu relaksacji-skupiania uwagi dla seniorów (osób w grupie wiekowej 50+ oraz w wieku emerytalnym) - mieszkańców B-B; poprawy świadomości zdrowotnej i komfortu życia (poprzez prowadzenie edukacji zdrowotnej - promocji i ochrony zdrowia). W 8-tygodniowym kursie, łączącym wykłady oraz grupowe i indywidulane zajęcia praktyczne uczestniczyć będą mieszkańcy Bielska-Białej w wieku 50+ oraz członkowie stowarzyszenia Akademia Seniora. Wyjątkowość projektu polega na ścisłym dostosowaniu programu wykładów i zajęć praktycznych do potrzeb osób dojrzałych i starszych, uwzględnieniu specyficznych pzryczyn sytuacji stresowych i ich oddziaływania na organizm oraz na interaktywnym prowadzeniu zajęć).
  150. Całodobowa opieka weterynaryjna dla zwierząt (projekt dotyczy całodobowej pomocy weterynaryjnej dla zwierząt bezdomnych i dzikich, w szczególności tym, które ulegają wypadkom komunikacyjnym. W ramach projektu planuje się utworzenie dodatkowych etatów dla weterynarzy w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w B-B, tak aby opieka weterynaryjna była dostępna 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. Opieka oznacza także wyjazdy na interwencje, w szczególności do wypadków z udziełem zwierząt, w asyście weterynarza).
  151. Nowa, bezpieczna droga (projekt dotyczy sfinasowania położenia nowej drogi przy ul. Fredry w Bielsku-Białej z uwagi na jej zły stan techniczny. Projekt kładzie nacisk na bezpieczeństwo poruszania się jakie zapewnić ma nowa droga dla dorosłych i dzieci).
  152. Przystanki na trasie Dębowiec - Szyndzielnia (projekt zakłada utworzenie przystanków na odpoczynek dla osób poruszających się na trasie z Dębowca na Szyndzielnię, tak jak ma to miejsce na trasie na Kozią Górę).
  153. W zdrowym ciele zdrowy duch (projekt dotyczy potrzeby uświadomienia mieszkańcom B-B (dorosłym w wieku 60+ oraz młodszym), jak ważną rzeczą jest ruch, życie w harmonii z Naturą, z własnym ciałem. Projekt zakłada stopniową zmianę stylu życia części społeczeństwa, usprawnienie psychofizyczne, integrację starszego i młodszego pokolenia poprzez rozwijanie wspólnej fascynacji aktywnością fizyczną. Wiedza będzie pogłębiana na wykładach i warsztatach. Projekt skupia się na: - aktywizacji fizycznej mieszkańców podczas prowadzonej przez instruktorów gimnastyki relaksującej. Będą to zajęcia z elementami starochińskiej gimnastyki oraz zajęcia z elementami kinezjologii. Zajęcia usprawniająco-rehabilitacyjne będzie można kontynuować na basenach ogólnodostępnych; - prowadzeniu wykładów i warsztatów o charakterze informacyjnym, przybliżającym i propagującym zdrowy styl życia).
  154. Modernizacja dróg na Osiedlu Piastowskim, ul. Kasztanowa, Dębowa wraz z łącznikami bez nazw i parkingami (projekt dotyczy modernizacji dróg na Osiedlu Piastowskim zbudowanych w latach 60. XX wieku. Różnorodne inwestycje znacząco pogorszyły stan dróg osiedlowych. Nawierzchnie w/w dróg, z uwagi na zły stan, wymagają położenia nowych nawierzchni zgodnie z obecną sztuką budowlaną. Wymiany wymagają także krawężniki, podobnie jak modernizacji wymagają cztery niewielkie parkingi znajdujące się na Osiedlu).
  155. Droga do szczęścia - Czapką do ziemi kłaniamy się pięknie, prosząc o serce wspaniałe i wielkie, Nam nic do szczęścia już nie potrzeba, tylko tej drogi - drogi do nieba (projekt dotyczy częściowego okrawężnikowania, ostatecznego utwardzenia wraz z oświetleniem wewnętrznej drogi osiedlowej, przynależnej do ulicy Barkowskiej, w Komorowicach Krakowskich w Bielsku-Białej o dł. 207 mb).
  156. Budowa MOTOPARK Bielsko-Biała (projekt dotyczy budowy ogólnodostępnego, całorocznego Motoparku (asfaltowy tor treningowy) do organizowania imprez motoryzacyjnych, szkoleń z tematyki motoryzacyjnej oraz z możliwością wynajmu toru dla osób indywidulanych i grup zorganizowanych. Misją projektu jest promocja motorsportu w województwie śląskim oraz całej południowej Polsce, promocja miasta Bielska-Białej oraz jego motoryzacyjnej historii. Realizacja budowy Motoparku rozwiąże problem braku legalnego miejsca do doskonalenia techniki jazdy i jazdy sportowej samochodem. Bielski Motopark ma być miejscem ogólnodostępnym dla każdej osoby posiadającej uprawnienia do kierowania określonym pojazdem. Kierowcy, bez podziału na grupy wiekowe, w izolowanym od ruchu ulicznego terenie będą mogli się "wyszaleć", co wpłynie korzystnie na późniejsze zachowanie się na drodze. Działalność Motoparku można podzielić na szkoleniową i sportową).
  157. Progi zwalniające, oświetlenie drogi (projekt zakłada wykonanie progów zwalniających na całej długości ul. Barkowskiej i Bystrej, ok. 15 m, a także uzupełnienie oświetlenia ulicy na brakujących odcinkach (rozwidlenia) w ilości 4).
  158. Chodniki wzdłuż ul. Barkowskiej i ul. Bystrej (projekt zakłada ułożenie ok. 3-4 km chodnika wzdłuż ul. Barkowskiej i ul. Bystrej. Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się w tym terenie).
  159. Autobus bezpłatny na dowóz dzieci do szkoły  (projekt zakłada zapewnienie dowozu - transportu dzieci do Szkoły Podstawowej nr 29 oraz Gimnazjum przy ul. Mazańcowickiej oraz umożliwienie za odpłatnością (skasowany bilet wg taryfy miejskiej) przejazdu indywidualnym pasażerom na dojazd do lekarza, kościoła - osobom starszym. Odległość do szkoły wynosi ok. 3 km, brak pobocza zaś jest utrudnieniem w bezpiecznym dojściu do szkoły).
  160. Wykonanie nawierzchni asfaltowej - droga gminna przy ul. Zapłocie Duże nr 1387/11 (projekt dotyczy wykonania nawierzchni asfaltowej na drodze gminnej przy ul. Zapłocie Duże (pgr nr 1387/11) w rejonie Stare Bielsko. Inwestycja ma na celu poprawę jakości życia rodzin zamieszkujących posesje otaczające ww. drogę).
  161. Psi Park - rejon Osiedli Beskidzkiego, Słonecznego i Karpackiego (projekt obejmuje Psi Park - bezpieczny, łatwo dostępny, ogrodzony wybieg przeznaczony do spacerów z psami, gdzie właściciele mogą swobodnie, bez smyczy "wybiegać" swoje psy, zapewniając im odpowiednią dawkę ruchu. Projekt aranżacji Parku ma za zadanie stworzenie przestrzeni publicznej wydzielonej i zaadoptowanej dla potrzeb wyprowadzania psów w sposób zapewniający bezpieczeństwo mieszkańcom Osiedli oraz służący dobrostanowi zwierząt. Projekt zakłada zmniejszenie konfliktów społecznych związanych z życiem psów w miejskiej przestrzeni, odciąży tereny zielone na osiedlach i ukierunkuje spacery na tereny do tego przeznaczone. Może również stanowić miejsce edukacji dla kształtowania zachowań porządkowych mających nauczyć psich opiekunów do sprzątania po swoich zwierzętach).
  162. Tuneloskop Komorowice. Odnowienie, ubarwienie i zabezpieczenie powierzchni tunelu na ulicy Czereśniowej (projekt dotyczy tunelu mieszczącego się w Komorowicach Krakowskich - ul. Czereśniowa - przejście pod ulicą Niepodległości (S1). Tunel jest uczęszczany przez mieszkańców okolicy, dzieci uczące się w Szkole Podstawowej nr 29, pracowników fabryki FIAT. Obecnie, po kompletnej przebudowie, tunel jest pokryty napisami wandali, w dużej mierze wulgarnymi. W ramach projektu planowane jest odnowienie ścian wewnętrznych i okolic wejści do tunelu (ok. 155 m kw.) poprzez pokrycie ich profesjonalnymi graffiti oraz zabezpieczenie ich specjalną substancją przez zniszczeniem przez kolejne napisy wandali. Graffit ma docelowo zostać wykonane w ramach graffiti jam  przez osoby profesjonalnie się nim zajmujące. Planowane jest zaproszenie konkretnych osób).
  163. Budowa i wyposażenie - "Siłownia na wolnym powietrzu - Aleksandrowice" (projekt dotyczy budowy i wyposażenia w elementy małej infrastruktury rekreacyjno-sportowej dla nowej "siłowni na wolnym powietrzu", usytuowanej na terenie Osiedla "Aleksandrowice" przy zbiegu ul. Lotnicza / ul. Jodłowa ( w odległości ok. 100 m od węzła komunikacyjnego MZK "Szarotki - Wrzosowa") na części ogrodzonej działki, będącej w użytkowaniu bielskiej AQUA S.A. Miejsce lokalizacji projektu to zwyczajowy dla mieszkańców B-B punkt "startu" i "mety" w ciągu ścieżki rowerowo-pieszej. W założeniu projekt ma dopełnić funkcję tworzonego systemu "sieci ścieżek rowerowo-pieszych" w mieście, to także szansa stworzenia na zapleczu Osiedli Aleksandrowice, Kopernika i Beskidzkie - wspólnej dla mieszkańców infrastruktury rekreacyjno-sportowej jako miejsca aktywnego wypoczynku, a także społecznej integracji środowiskowej).
  164. Utworzenie Wielofunkcyjnego Zespołu Rekreacyjno-Sportowego (projekt dotyczy wielofunkcyjnego zagospodarowania terenu należącego do Gminy ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych terenu, dostępu do terenu mieszkańców dzielnicy Kamienica, Os. Karpackiego, Os. "Cztery Pory Roku", Os. przy ul. Sosnkowskiego. Projekt uwzględnia zapotrzebowanie społeczne w zakresie rekreacji, czynnego wypoczynku, zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży, uprawiania sportu. W projekcie ujęto: budowę świetlicy środowiskowej - budynek pawilonowy z czterema salami do zajęć w tym świetlicę i pomieszczeniami gospodarczymi i sanitariatami; budowę boiska sportowego z nawierzchnią poliuretanową o wym. boiska do koszykówki i szatnią otwartą z sanitariatami oraz widownię; budowę "ścieżki zdrowia" o nawierzchni żwirowej z dwoma platformami grupującymi przyrządy rekreacji sportowej; budowę dwóch placów zabaw dla dzieci, nasadzenia krzewów i drzew ozdobnych. Przewiduje się zatrudnienie 4-5 osób w tym 2 socjoterapeutów, gospodarza terenu; zakłada się współpracę z różnymi instytucjami. Projekt stanowi I etap zagospodarowania i ochrony zasobów przyrodniczych "Doliny Gościnnej").
  165. Modernizacja odcinka chodnika przy ul. Straconki (projekt dotyczy modernizacji odcinka chodnika asfaltowego o długości 68 mb. Modernizacją objęto odcinek od wjazdowej bramy do kościoła p.w. Ch. Króla (kostka brukowa) do budynku poczty gdzie również jest ułożona kostka brukowa. Chodnik wg wnioskodawcy jest zbyt wąski i stwarza problemy w poruszaniu się dużej ilości osób, szczególnie w niedziele i święta).
  166. Wodny plac zabaw na terenach rekreacyjnych Błonia na wzór wodnego placu zabaw przy OW Paprocany w Tychach (projekt polega na utworzeniu jednego dużego wodnego placu zabaw lub trzech mniejszych na terenach rekreacyjnych Błonia. Do wykorzystania nadaje się stara niecka po dawnym małym basenie (pierwsza lokalizacja). Na wodny plac zaba będą składać się różnorodne urządzenia: wodne kurtyny, natryski, fontanny i podobne. Nawierzchnia inwestycji ma być wykonana  z materiału antypoślizgowego zapewniającego odpowiednią przyczepność i zapobiegająca urazom. Wodny plac zabaw będzie podzielony na część dla mniejszych dzieci i nieco starszych, tak aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i ciekawą zabawę. Proponuje się zastosowanie otwartego obiegu wody, która po wykorzystaniu w wodnym placu zabaw może być zbierana w podziemnym zbiorniku i ponownie wykorzystana).
  167. Wzgórze Trzy Lipki na sportowo (projekt zakłada aby w większym stopniu uczynić Trzy Lipki miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta. Proponuje się utworzenie na Wzgórzu placu z siłownią zewnętrzną oraz wytyczenie trasy do narciarstwa biegowego. Stworzenie infrastruktury sportowej da nowe możliwości i zachęc do uprawiania sportu. Proponowane sporty są sportami powszechnymi, nie wymagającymi drogiej infrastruktury i sprzętu. Budowa tanich tras narciarstwa biegowego wpisywać ma się w trend panujący od wielu lat w krajach o dużych tradycjach sportów zimowych).
  168. Budowa Parku Pamięci na terenie Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku - etap I (projekt przewiduje rewitalizację Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku przy ul. Frycza-Modrzewskiego z zamianą na Park Pamięci. Projekt zakłada stworzenie parku w stylu krajobrazowych ogrodów sentymentalnych z maksymalnym pozostawieniem aktualnej roślinności oraz tkanki architektonicznej nagrobków. Całość tworzyć ma malarskie widoki, które zgodnie z duchem sentymentalizmu mają wywołać u widza wartości takie jak: czułość, wrażliwość, refleksja i zaduma. Utworzenie na terenie parku ścieżek edukacyjnych. I etap składa się z uporządkowania terenu wraz z przygotowaniem dokumentacji projektowej i pozwoleń oraz realizacji poprzez: rewaloryzację zieleni cmentarza i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem; wykonanie obiektów architektury (kosze, ławki, tablice informacyjne z ścieżkami edukacyjnymi, taras); montaż oświetlenia terenu z monitoringiem).
  169. "Słoneczna Dolina" - zagospodarowanie doliny potoku Sikornik - projekt alei spacerowo-rekreacyjnej wraz z dodatkową infrastrukturą parkową - II etap od ul. Aleksandrowickiej do ul. Siemiradzkiego (projekt przewiduje dwa warianty. I wariant - projekt dotyczy 2 etapu projektu zagospodarowania doliny potoku "Sikornik" realizowanego na odcinku od parku miejskiego przy ul. Braci Gierymskich do ul. NMP Królowej Polski. Całość ścieżki o dł. 900 m wraz z obszarem parku przy ul. Chełmońskiego i chodnika przy ul. NMP Królowej Polski pozwoli uzyskać przestrzeń rekreacyjną o długości 1100 m. Warunkiem realizacji jest wykup gruntu od właścicieli prywatnych, niezbędnego do połączenia chodników. Dodatkowa infrastuktura parkowa wpisana w otoczenie uzupełniona trwałym i estetycznym oświetleniem. Projekt przewiduje ławki, kanapy parkowe. Kilkunastometrowa platforma o utwardzonej nawierzchni gwarantować ma bezpieczeństwo i komfort użytkowania - zlokalizowana w pewnej odległości od głównego traktu pozwoli na zajęcia plenerowe. II wariant - bez wykupu gruntu, zakłada, iż potok "Sikornik" przybierze charakter punktowych stref wypoczynku o zróżnicowanym przeznaczeniu).
  170. Plac zabaw pomiędzy Al. Armii Krajowej a ul. Małkowskiego i Drobniewicza (projekt zakłada budowę ogólnodostępnego, bezpiecznego placu zabaw i miejsca do gier zespołowych (piłka nożna, koszykówka) na terenie miejskim leżącym między Al. Armii Krajowej i zbiegu ulic Małkowskiego i Drobniewicza. Projekt zaspokoić ma potzreby społeczne mieszkańców pobliskich osiedli. Plac stanowić ma kompleksowe miejsce rekreacji dla dzieci z różnorodną infrastrukturą służącą do zabawy i interakcji społecznej).
  171. Sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych , ul. Grunwaldzka - na wysokości nr 3 (skrzyżowanie z ulicą Listopadową) (projekt zakłada instalację sygnalizacji śietlnej drogowej dla pojazdów i pieszych na ul. Grunwaldzkiej (na wysokości nr 3 vis a vis Przedszkola Waldorfskiego) przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Listopadową w Bielsku-Białej.  Projektodawca zwraca uwagę, że najnowocześniejsze systemy wykrywają pojazdy zbliżające się do skrzyżowania i kierują ruchem tak , by dostosować czasy wyłączenia świateł do ruchu na danym kierunku, co znacznie skraca czas oczekiwania na zmianę świateł na skrzyżowaniach o średnim i małym ruchu. Systemy te mogą także ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Usprawnienie przejścia dla pieszych - dotyczy zamontowania świateł pulsujących przy przejściu dla pieszych). 

^